Bližšie o bankovaní tela
28. marca 2016
Reflexná masáž
29. marca 2016

Hirudoterapia a dôvod jej použita

Pijavice sa v medicíne využívajú už tisíce rokov. Vlastnosti pijavice lekárskej  je veľmi ťažké docieliť, preto sú nenahraditeľné a v modernej medicíne sa využívajú  hlavne v chirurgii pri spájacích procedúrach, v kardiovaskulárnej oblasti, neurológii, pri gynekologických, urologických a mnoho iných chronických ochoreniach.

Bioaktívne zloženie pijavice lekárskej:
hirudín, hyaluronid,  pseudohirudín, destabil, apyr, bdelin, eglin, kinin, histamin ako substat, kolagén, protea, lipolytic enzým, triglycerid, lipóza

hirudoterapia

Hirudin má nasledujúce účinky:

Antikolagulačné, antitrombotické, trombolytické, antiischematické imunostimulárne, antibakteriálne, protizápalové, analgetické a aterosklerotické.

Biologicky aktívne zložky z pijavíc sú použité aj na kozmetické účely.
Hirudoterapia – z latinského hirudo – pijavica. Pozostáva z  bioaktívnych látok,ktoré majú protiopuchové, bakteriostatické, analgetické účinky, eliminujú mikrocirkulačné poruchy, obnovujú poškodené cievne porušenie tkanív a orgánov, eliminujú hypoxiu, znižujú krvný tlak, zvyšujú aktivitu imunitného systému, detoxikujú organizmus, uvoľňujú hroziace komplikácie, rovnako ako infarkt, mŕtvicu, zlepšujú bioenergetický stav organizmu.

Indikácie pri liečbe pijavicou lekárskou :

Srdcovo-cievne ochorenia, ischemické ochorenia

Chronická bronchitída, zápal pľúc, astma

Priaznivý vplyv na pečeň

Pľúcna embólia

Rôzne druhy krvácania (hemoroidy, z nosa a pľúc)

Gastrointestické tráviace choroby

Zápal obličiek

Zápal žlčníka – cholecystitis

Zápal pankreasu – pancreatitis

Trombotický zápal žíl – tromboflebidita (tromby sa vstrebú, zdurenina zmizne a bolesť sa vytratí)

Kŕčové žily

Očné,ušné,krčné potiaže

Krvné podliatiny, zrazeniny

Sklerotická forma hypertonie

Paradentóza a iné zubné choroby

Urologické ochorenia, močové cesty, obličky

Mužská a ženská sterilita

Kožné choroby (akné, psoriáza, ekzém, herpes)

Gynekologické problémy (zápal delohových andexov, delohových väzov, zápal delohy)

Systematické choroby (reumatická artritída)

Choroby s kĺbmi

Mozgová obrna

Infarkt myokardu

Arteroskleróza mozgových ciev

Krvácanie do mozgu

Vysoký krvný tlak

Migréna a depresia

Celková regenerácia organizmu , čo využívajú výkonný športovci pred dôležitým zápasom

Reumatizmus a epilepsia (pijavice prinášajú vynikajúce výsledky. Stav pacientov sa zlepší, opäť dostanú chuť do jedla a spánku)

Bolesti svalov , natrhnutie svalov a natiahnutia

Hemoroidy s neuveriteľne pozitívnymi výsledkami

Živé očkovanie

Využitie pijavíc má úspechy aj pri kožných chorobách,  napr. strupovitosť, opar lysivý, rezavé škvrny a ďalšie postihnutia. Mnohí lekári liečiaci pijavicami zdôrazňujú ich priaznivé účinky. Obnovuje sa normálna teplota, klesá krvný tlak, ustane krvácanie z nosa a krku, zlepšuje sa látková výmena, odtoky sa vytrácajú a tromby sa vstrebávajú. V rovnakom čase môže byť povedané, že terapia pijavicami môže byť príčinou zlepšenia útlmu bolesti. Pozitívny efekt môže byť rozhodujúci pri reume, artróze, zraneniach, bolestiach svalov, alebo pri natrhnutí svalov. Výsledok prekvapil i odborníkov. Ukázalo sa totiž, že liečba pijavicou je veľmi účinná. Všetci pacienti pocítili zmiernenie bolesti, k najväčšej úľave dochádzalo za 24h po priložení pijavice. Účinok pijavíc naviac – na rozdiel od analgetík pretrvával i po 4 nasledujúce týždne.

Na pijavice nedajú dopustiť ani súčastní ruskí výskumníci, ktorí tvrdia, že sa tieto zvieratká hodia pre zvýšenie imunity organizmu, zlepšenie látkovej výmeny, ustálenie hladiny cukru i krvného tlaku.

Kedy sa nesmú použiť pijavice :

pacienti s poruchou zrážanlivosti krvi

alergia na látku hirudín

poruchy imunitného systému

tehotenstvo

pri používaní liekov na zrážanlivosť krvi

pri alergickej reakcii uštipnutia hmyzom

V žiadnom prípade sa nesmú používať u novorodencov a malých detí!

Nesmú sa používať pri ťažkej anémii(chudokrvnosť), pri cukrovke spojenej s poruchou hojenia sa rán a samotná porucha hojenia rán!

Pijavice nesmú byť nikdy použité na druhom pacientovi!

U každého pacienta môžu byť rôzne reakcie na terapiu. U niektorých pacientov sa môže vyskytnúť po terapii nadmerná únava alebo naopak  zvýšená aktivita.

  1. Lokálna reakcia, ktorá sa vyskytuje skoro pri každom použití pijavice je začervenanie na mieste uhryznutia a môže byť sprevádzané aj svrbením. Toto začervenanie a svrbenie je neškodné. Po terapii je červené miesto zakázané škriabať.
  2. Vzácnymi vedľajšími účinkami sú veľmi silné a predĺžené krvácanie t.j. viac ako 24 hodín.

Každý človek je do určitej miery alergický na látku histamín, avšak niekto menej, niekto viac. V prípade, ak sa prejaví silná alergická reakcia (napr. opuchne celá končatina, vystúpi vysoká teplota), je potrebné terapiu vysadiť a vyhľadať lekára.

Aplikácia :

Po prisatí  pijavička vylučuje do ranky zmes slinných tekutín, zložených z biologicky aktívnych látok s protizápalovým, fagocytóznym účinkom a hirudínu, ktorý obmedzuje zrážanlivosť krvi. Celý proces aplikácie trvá približne 30 min až 2 hodiny, výnimočne dlhšie.

Pokožka pacienta musí byť čistá a bez pachu, inak sa pijavička neprisaje. Trojgramová pijavička dokáže vysať až 15ml krvi a potom sama odpadne. Krvácanie z ranky nebýva dlhé, spravidla do 24 hod. Ranka sa nijako nedezinfikuje, dochádza k samočisteniu. V posledných desaťročiach skúmala rada vedcov  pomocou najpresnejších prístrojov zloženie slín pijavičky. Boli v nich zistené fermenty,  inhiítory a aj iné látky ktorých funkcie neboli dodnes objasnené. A vďaka tomu sa dá s určitosťou tvrdiť , že pijavičky neliečia len chorý orgán, ale ako živý, velmi zložitý, originálny,  nešpecifický stimulátor, pôsobiaci na celý ľudský organizmus, predovšetkým na systém látkovej výmeny v bunkách, vlásočniciach a lymfatických cievach.

Výsledkom liečenia pomocou pijavičky je zvýšenie imunobiologickej odolnosti a obnovenie porušenej rovnováhy v organizme, ako napr. normalizácia teploty, krvného tlaku, hladiny cukru a teda zlepšenie zdravotného stavu. Taktiež je dôležité reflexné pôsobenie na organizmus, čo vedie k adekvátnym reakciám vegetatívneho a centrálneho nervového systému. Vzhľadom na to, že pijavička detoxikuje telo je potrebný zvýšený príjem tekutín pre lepšie odplavovanie škodlivín z tela.

Zahryznutie pijavičky nie je bolestivé.  Pacient ho cíti ako slabé elektrické mravenčenie. Sekrét pijavice účinkuje analgeticky, ktorý utlmí bolesť a zastaví pocit uhryznutia. S látkou histamín môže prebiehať proces liečby tak, že rana ľahko svrbí, podobne ako uštipnutie hmyzom.

Kedy sa pijavičky nemusia zahryznúť?

pri studenej pokožke

pri fajčiaroch

pri pacientoch, ktorí užili alkoholický nápoj

pri parfumoch, éterických olejoch

pri použití krémov a sprchových gélov

pri starších ľuďoch

ak je pacient príliš nervózny

ak je silné svetlo

ak je zamračené

Komentáre

komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.