Hirudoterapia a dôvod jej použita
28. marca 2016
Vaginálne mapovanie
30. marca 2016

Reflexná masáž

Kým napríklad pri klasickej masáži sa príjemné pocity dostavujú hneď, diagnostika, ktorá sa robí v rámci reflexnej masáže chodidiel, môže priniesť aj určité bolestivé vnemy. Tento druh masáže je totiž založený na teórii receptorov. Každý orgán, každá časť nášho tela, má na ploche chodidla, ale aj na priehlavku a okolo členkov svoju zónu.

Ak má príslušný orgán problém, čiže nefunguje tak, ako by mal, pri tlaku v jeho zóne pocítite bolesť. Toto miesto sa masíruje a bolesť postupne ustúpi. Reflexná masáž chodidiel je dobrá nielen na odhaľovanie zdravotných problémov, ale slúži aj ako prevencia a pomáha udržiavať celkový dobrý stav organizmu.

Na chodidlách sa pracuje hlavne palcami. Bruškom palca sa vyhľadávajú problematické miesta, či už ide o žalúdok, obličky, kosti alebo kĺby, a tie sa potom palcom masírujú.

Reflexna-masaz

Reflexná masáž chrbta

Táto masáž patrí do skupiny liečebných metód. Jej technika je odvodená z klasickej masáže. Vykonáva sa s cieľom odstrániť chorobné zmeny na koži a v tkanivách. Liečebný účinok dosahujeme prostredníctvom nervových spojov cez reflexné oblúky. Masáž pôsobí na nervový systém, ktorý je hlavným riadiacim systémom v organizme človeka. Pri masáži sa dráždia receptory a to sa prenáša dostredivými dráhami do mozgu. Tu sa spracúvajú a odtiaľ vychádzajú spätné reakcie do kože, podkožia, na svaly alebo do orgánov. Cieľom masáže je vyhmatať a masírovať zmeny na koži, podkoží, fascii, svaloch, perioste a určiť miesta do zmenenou citlivosťou. Reflexnou cestou dosiahneme liečebné účinky, t.j. odstránime ťažkosti vyvolané ochorením. Reflexná masáž je veľmi citlivým zásahom do organizmu, okrem lokálnych pocitov (tupý tlak, trenie, začervenanie, a podobne) môžu byť vyvolané i vzdialené pocity a reakcie (pocit búšenia srdca, krátky dych, bolesť brucha, tlak v močovom mechúre, potenie na celom tele, pocit náhlej únavy s akútnou potrebou spánku).

Reflexna-masaz-1

Účinok reflexnej masáže chrbta
Masážou priaznivo zasahujeme do reflexných oblúkov, čím spätne vyvolávame liečebné pôsobenie. Reflexná masáž sa od klasickej líši tým, že masírujeme zmeny, ktoré vznikli a pretrvávajú po rozličných chorobách. Môžu sa nachádzať na častiach tela a v rôznych druhov tkanív. Účinky reflexnej masáže dosahujeme nervovou cestou na základe nervových spojov. Pri masáži z povrchu tela vyvolávame podráždenie, ktoré sa prenása nervovými vláknami cez reflexné oblúky. Účinky reflexnej masáže sa prejavujú aj na koži a v zmene jej teploty. Asi 1-2 hod po masáži môže vzniknúť pocit únavy a malátnosti, po krátkodobom spánku nastupuje pocit príjemného uvoľnenia a sviežosti, čo je jedným z hlavných cieľov masáže.

Doporučuje sa pri ochoreniach chrbtice a vnútorných orgánov.

Aplikácia: Kúra 6 až 10 masáží, potom minimálne prestávka.

 

Komentáre

komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.